Pozor na správné načasování odchodu do důchodu.

imgresJednou z častých chyb, která může mít negativní dopad na náš důchod od státu, je špatné načasování odchodu do důchodu. Závěr roku je přesně to období, kdy bychom si na tuto chybu měli dát obzvláště pozor. Abyste si udělali lepší představu o čem to vlastně mluvíme, přinášíme jeden případ ze života.

Konkrétně se jedná o případ člověka, kterému vznikl nárok na důchod 8. prosince letošního roku. Kdyby skutečně k tomuto datu odešel, připravil by se zbytečně o 613 Kč měsíčně, které by tak daroval našemu státu. Je to vůbec možné? Ano je. Jde o docela častý jev, špatné načasování odchodu do důchodu.

Dle zákona o důchodovém pojištění nám vzniká nárok na odchod do důchodu k určitému konkrétnímu datu. To ale neznamená, že přesně k tomu datu musíme do penze odejít. Správné načasování tohoto momentu může mít pro vás cenu zlata.

Prvním důvodem pro tuto úvahu je fakt, že do výpočtu důchodu se počítají pouze celé roky. A může se tak stát, že vám bude chybět jen pár dnů a připravíte se tak o celý rok pojištění navíc. A rok navíc je opět o 1,5% vyšší procentní výměra důchodu. V závislosti na konečné výši důchodu to může dělat stokoruny měsíčně navíc. Nebo naopak míň.

Druhým důvodem je situace, která nastává i v letošním roce. Lidé odcházející do důchodu v závěru roku by si měli nechat spočítat, jestli pro ně bude výhodnější metodika výpočtu důchodu starého roku plus valorizace, nebo metodika roku následujícího. Letos opět nastává situace, kdy důchod spočítaný dle letošních parametrů i po valorizaci vychází hůře, než důchod spočítaný dle metodiky následujícího roku. Ale za rok to může být zase opačně.

V našem případě stačilo odejít do důchodu o 24 dnů později, než byl zákonný nárok. Výsledkem je o 613 Kč měsíčně vyšší důchod. Ročně to dělá 7 356 Kč navíc a za 20 let v penzi neuvěřitelných 147 120 Kč, a to       i bez zohlednění dalších valorizací.

Jak je vidět, spěchat do důchodu se nemusí vždycky vyplatit. Určitě si nechte vyčíslit jednotlivé varianty a rozhodněte se vědomě, kdy je ten „váš správný čas“ pro odchod do důchodu.

 

Komentáře
 1. Jana napsal:

  Když půdu do důchodu od ledna 2018,bude se počítat celý r.2017,,loni se nepočítal,,,

  • michal.pysik@freedomfs.cz napsal:

   Dobrý den, váš dotaz jsme zaregistrovali a odpovíme vám přímo na váš e-mail. Pěkný den

 2. Ivana Fundová napsal:

  Důchodová kalkulačka mi vypočítala odchod do důchodu na 61 let a 2 měsíce t.j. 6.7. 2022. jak to bude tedy v mém případě ??? Mám 4 děti. Děkuji za odpověd.

 3. olga Dančakova napsal:

  Dobry den rok nar.29.4.1961 a mam odpracovane 34 roku dve deti kdy muzu zažádat o odchod do duchodu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Novinky e-mailem

  Chcete od nás dostávat tipy a informace týkající se vašeho důchodu?

  Jedenkrát až dvakrát měsíčně vám budeme zasílat zajímavé informace a články týkající se vašich důchodů. Ochrana vašeho soukromí je pro nás důležitá. Pokud se budete chtít kdykoliv v budoucnosti odhlásit z odběru těchto informací, můžete tak kdykoliv učinit v patičce e-mailu.
 • Nejnovější příspěvky