Proč by se i třicátníci měli zajímat o své důchodové pojištění.

Skoro každý z nás měsíčně odvádí značné peníze na sociální pojištění. Zaměstnanec s průměrným příjmem odvede letos na sociálním pojištění přes 100 000 Kč. Málokdo však ví, že hlavní část těchto odvodů jde na tzv. důchodové pojištění. A ještě méně lidí ví, co všechno se z důchodového pojištění platí a na co všechno my, jako plátci, máme nárok.

Většina lidí má důchodové pojištění spojeno především se starobním důchodem. Asi proto se o tuto problematiku začínáme zajímat až tak 5, 10 let před odchodem do důchodu. Ale to je velký omyl. Už samotný název „důchodové pojištění“ by nás měl inspirovat k zamyšlení, jestli se to náhodou netýká i něčeho jiného, co by nás mělo zajímat i když je nám třeba jen 30 let.

Tak si pojďme o tom něco říct. Sociální pojištění a jeho součást důchodové pojištění je tady především proto, aby nám pomohlo udržet naši životní úroveň. A to nejen v důchodu, ale i během našeho produktivního života. Nevěříte? Ptáte se jak? Jednoduše. Z důchodového pojištění se totiž vyplácí celkem čtyři typy důchodů – starobní, invalidní, vdovský/vdovecký a sirotčí.

Jak vidíte, pouze jeden z nich se týká důchodového věku, zbývající tři řeší problémy během produktivní části života. V případě důchodů vdovských, vdoveckých a sirotčích se navíc nároky z důchodového pojištění netýkají samotného pojištěného, ale celé jeho rodiny. A čím je rodina větší, tím je výplata těchto důchodů vyšší.

Přiznejme si, kolik toho víme o invalidním , vdovském, vdoveckém či sirotčím důchodu. Kdo z nás si spočítal, nebo nechal spočítat, co by se dělo v případě, že bychom měli úraz a v jeho důsledku se stali invalidními. A nebo ještě hůře, zůstala tady po nás manželka s dětmi?

Nalijme si čistého vína. Všichni platíme pravidelně sociální (důchodové) pojištění a drtivá většina z nás vůbec neví, jaké nároky nám z něho plynou. Místo abychom si udělali pořádek v tom, co platíme povinně, skoro každý z nás má uzavřenu nějakou životní či úrazovou pojistku, která nám kryje přesně ta rizika, která jsou automaticky kryta právě jednotlivými typy důchodů vyplácených z důchodového pojištění. Ne, že by to bylo špatně, ale nejdříve bychom měli znát přesně, kolik bude náš invalidní důchod v případě úrazu a kolik peněz formou vdoveckého či vdovského a sirotčích důchodů dostanou manželka či manžel a děti v případě té nejhorší události. Teprve pak je potřeba uvažovat, jestli to stačí, nebo je potřeba chybějící peníze doplnit formou plnění z komerčního životního a úrazového pojištění.

Ukažme si na konkrétním příkladu, kolik vůbec jednotlivé důchody mohou činit a kolik peněz z důchodového pojištění může být vyplaceno.

Muž 45 let, dříve OSVČ, od roku 2002 zaměstnanec s vysokými příjmy, od roku 2015 zaměstnanec ve vlastním s.r.o. Manželka 41 let, 4 děti ve věku 17, 16, 12 a 7 let.

Invalidní důchod pro jednotlivé stupně invalidity Výše důchodu
Invalidní důchod 1.stupně 8 464 Kč
Invalidní důchod 2.stupně 11 420 Kč
Invalidní důchod 3.stupně 20 290 Kč

 

Vdovský důchod – manželka Výše důchodu
Bez souběhu s jiným důchodem 11 420 Kč
Při souběhu se starobním důchodem 4 435 Kč

 

Sirotčí důchody   Počet let výplaty důchodu Výše důchodu
1.dítě   až 9 let 9 646 Kč
2.dítě   až 10 let 9 646 Kč
3.dítě   až 14 let 9 646 Kč
4.dítě   až 19 let 9 646 Kč

 To jsou zajímavá čísla, co říkáte? A teď si spočítejte, kolik by dostávala manželka a děti z důchodového pojištění v případě úmrtí manžela. Správa sociálního zabezpečení by vyplácela rodině vdovský a sirotčí důchody a celkem by to dělalo skoro 50 000 Kč měsíčně čistého. Kdyby všechny děti studovaly VŠ a byly by tzv. nezaopatřené až do svého 26 roku věku, bylo by rodině vyplaceno celkem přes 8,5 mil Kč. na důchodech.

Jak sami vidíte, důchodové pojištění má mnohem větší význam než jen starobní důchod. Celkově se jedná o násobně vyšší částky, než vám budou vyplaceny ve formě starobního důchodu. A proto je důležité aby každý z nás měl jistotu, že díky různým chybám se zbytečně nepřipravíme o část nejen starobního důchodu, ale také důchodu invalidního, vdovského nebo vdoveckého a sirotčích důchodů.

Proto i když je vám teprve třicet let, je potřeba si požádat Českou správu sociálního zabezpečení o aktuální IOLDP (Informativní osobní list důchodového pojištění) a ujistit se, že máte v evidenci vše zaznamenáno a celkově se nedopouštíte ani jedné z chyb, které jsme již popsali v našem e-booku „10 nejčastějších chyb, které vás mohou stát nižší důchod od státu“. Pokud jej ještě nemáte, můžete si jej zdarma stáhnout na www.ceskapenze.cz .

A kdy je potřeba to udělat? Hned teď. Dokud žiju a mám všech pět po hromadě. Proč? Protože jedině vy jste schopni si vzpomenout, kdy a kde jste studovali, pracovali, kdy jste podnikali apod. Jedině vy jste schopni si nyní dát věci na ČSSZ do pořádku. Až se něco stane, už může být pozdě. Vrátíme-li se k našemu klientovi z výše uvedeného případu, kdyby si nedal věci do pořádku, všechny důchody by byly vypočteny na základě původních záznamů v IOLDP. A to je problém, protože jeho rodina by v případě jeho úmrtí dostala v průběhu oněch 19 let skoro o 2,2 mil Kč nižší vdovský a sirotčí důchody, než na které mají skutečně nárok. Proto na nic nečekejte a i když je vám třeba jen třicet, požádejte si co nejdříve o své IOLDP a nechte si jej zkontrolovat odborníkem na důchody.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Novinky e-mailem

    Chcete od nás dostávat tipy a informace týkající se vašeho důchodu?

    Jedenkrát až dvakrát měsíčně vám budeme zasílat zajímavé informace a články týkající se vašich důchodů. Ochrana vašeho soukromí je pro nás důležitá. Pokud se budete chtít kdykoliv v budoucnosti odhlásit z odběru těchto informací, můžete tak kdykoliv učinit v patičce e-mailu.
  • Nejnovější příspěvky