VÍTE CO TO JE?

 • 1
  Týká se to prakticky každého z nás.
 • 2
  Člověk s průměrným příjmem tam ročně vloží přes 110 000 Kč.
 • 3
  Celkem tam všichni každý rok vložíme skoro 500 mld. Kč
 • 4
  A když už konečně z toho máme něco mít, tak o tom nic moc nevíme a nakonec nás to stojí peníze, o které přijdeme.

Nejste si jisti? Čtěte dále.

MY & SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Ano, je to sociální pojištění. I když neradi, platíme ho všichni. Kromě dětí, studentů a důchodců. Odvádíme relativně hodně, celkem 29,2% našeho hrubého příjmu.  Člověk s průměrným platem odvádí měsíčně na sociální pojištění 9 202 Kč, ročně to dělá více než 110 000 Kč a za celý produktivní život (cca 40 let) je to skoro 4,5 mil Kč. Co říkáte? Že je to strašně hodně peněz?

Ano, je to obrovská částka. Co je zajímavé je fakt, že na jedné straně odvedeme za celý svůj život velké množství peněz do sociálního pojištění, a na straně druhé vůbec nevíme, co z toho můžeme mít. Praxe ukázala, že skoro vůbec neznáme základy a principy důchodového systému a co z něj plyne pro nás. Platíme, ale nevíme. 

JAK JE TO SKUTEČNĚ S NAŠIMI DŮCHODY

Odchod do důchodu je něco, co čeká prakticky každého z nás. Důchody se v České republice vyplácejí z důchodového pojištění, což je součást právě sociálního pojištění, které si platíme celý aktivní život. A přesto, že na sociálním pojištění odvedeme během života tolik peněz naše znalosti o důchodovém systému, zejména faktorech ovlivňujících konečnou výši našeho důchodu, jsou u nás velmi nízké.

To, jaký důchod nakonec dostanete, ovlivňují dvě proměnné. Je to výpočtový základ a doba pojištění. Vypadá to jednoduše, ale není. Existuje totiž celá řada faktorů, které tyto dvě hodnoty v průběhu celého vašeho života ovlivňují. Pokud o nich nevíte, můžeme si už v průběhu aktivního života "zadělat" na trvalé snížení vašeho důchodu. To jsou chyby, které pak již bohužel nelze vrátit zpět. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen.

Výpočet důchodu je jedna věc, tou druhou je znalost, jak a kdy odejít do důchodu. Možná si říkáte, co je na tom složitého. Je to doslova "umění odejít do důchodu". Správné načasování a výběr nejvýhodnější varianty (předčasný důchod, předdůchod, přesluhování, dobrovolné důchodové pojištění apod.) může znamenat dokonce dřívější odchod do penze, aniž by vám poklesl váš důchod.  

PROČ MÁME NIŽŠÍ DŮCHODY

 • O svůj důchod se začínáme zajímat až těsně před odchodem do důchodu. A to už je většinou pozdě.
 • Spoléháme na evidenci ČSSZ. Ta ale ne vždy eviduje všechny údaje potřebné pro nárok na důchod a jeho výši.
 • Naše neznalost důchodového systému a neúplná evidence ČSSZ pak ve většině případů znamená nižší důchod, než na který máme ve skutečnosti nárok. ČSSZ nám s tím většinou nepomůže.

PŘICHÁZÍME AŽ O 10% SVÉHO DŮCHODU, NA KTERÝ MÁME ZE ZÁKONA NÁROK.