Zvýšení důchodů v roce 2017

V září 2016 vláda schválila zvýšení důchodů pro rok 2017. Důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí vzrostou v průměru o 308 korun měsíčně. Průměrný starobní důchod tak bude po zvýšení činit 11 745 korun měsíčně. Vláda tak poprvé využila možnosti zvýšit důchody o vyšší částku, než je základní zákonné zvýšení, které se počítá z růstu indexu spotřebitelských cen a z růstu mezd.

V říjnu vyšlo ve Sbírce zákonů nařízení vlády č. 325/2016 Sb. o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2015, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2015, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2017 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2017 a o zvýšení důchodů v roce 2017.

Základní výměra důchodu pro rok 2017 se zvyšuje o 110 korun měsíčně, z 2 440 Kč na částku 2550 Kč měsíčněprocentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,2 %. Podle § 67 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, se základní výměra vyplácených důchodů zvyšuje tak, aby její výše činila 9 % průměrné mzdy. Procentní výměrou se pak zvýšení důchodů upraví tak, aby celkové zvýšení průměrného důchodu odpovídalo součtu růstu spotřebitelských cen a jedné třetiny růstu reálné mzdy.

Jen pro zajímavost, v roce 2015 byl růst cen a reálných mezd tak nízký, že se v roce 2016 k procentnímu zvýšení důchodů vůbec nepřistoupilo a základní výměra se zvedla z původních 2 400 Kč o pouhých 40 korun. Tehdy vláda přidala důchodcům jednorázově 1 200 Kč a zároveň připravila změnu zákona o důchodovém pojištění, která ji umožnila zvyšovat důchody i v případě, že nedojde k růstu cen a mezd.

Novela č. 212/2016 Sb. zákona o důchodovém pojištění přidala nový odstavec, který dává vládě pravomoc zvýšit důchody svým nařízením v případě, že by zákonné zvýšení důchodu bylo nižší než 2,7 % jeho výše. Další podmínkou je, že v daném kalendářním roce, v němž se bude o zvýšení rozhodovat, nedojde ke zvýšení důchodů v mimořádném termínu. Vláda tohoto ustanovení nyní využila a důchody pro rok 2017 zvýšila o maximální možnou částku, tedy o 2,7 %, což  v průměru činí 308 korun měsíčně.

Tak uvidíme, jak dopadne letošní rok a jak se ve zvýšení důchodů projeví kampaň jednotlivých politických stran před konáním voleb do Poslanecké sněmovny.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Novinky e-mailem

    Chcete od nás dostávat tipy a informace týkající se vašeho důchodu?

    Jedenkrát až dvakrát měsíčně vám budeme zasílat zajímavé informace a články týkající se vašich důchodů. Ochrana vašeho soukromí je pro nás důležitá. Pokud se budete chtít kdykoliv v budoucnosti odhlásit z odběru těchto informací, můžete tak kdykoliv učinit v patičce e-mailu.
  • Nejnovější příspěvky