Šimon (33 let)
Ženatý, 1 dítě 3 roky. Zaměstnanec v rodinné firmě.
Starobní důchod o 4 564 Kč/měs. vyšší.
Zvýšení invalidního důchodu o 7 679 Kč/měs.
Významné zvýšení pozůstalostních důchodů. Vdovský o 3 840 Kč a sirotčí o 3 071 Kč měsíčně.
Příběh klienta
Jak jsme postupovali
Pan Šimon si o IOLDP (Informativní osobní list důchodového pojištění) požádal prostřednictvím bankovní identity na e-portálu ČSSZ, kde si nechal vystavit tzv. Přehled dob důchodového pojištění. Zabralo to cca 2 minuty. Dalším krokem bylo vyplnění našeho interního dotazníku k doplnění dat z IOLDP, což jsme zvládli on-line přes ZOOM. Podklady jsme tedy měli k dispozici a mohli jsme se pustit do práce.
Rozsah auditu a zjištění
1. NEZAZNAMENANÉ DOBY STUDIÍ
V přehledu dob důchodového pojištění panu Šimonovi chyběly doby studií na střední i na vysoké škole. Po jejich doplnění se jeho celková doba pojištění zvýšila o 3 roky a 127 dnů. Tím došlo je zvýšení jeho starobního důchodu (na úrovni aktuálního roku) z původních 12 318 Kč na 14 360 Kč. Tzn. o 2 042 Kč měsíčně. Kromě toho se doplnění chybějích studií pozitivně promítlo tako do zvýšení ostatních důchodů. Konkrétně u invalidního důchodu 3.stupně o 3 870 Kč měsíčně, u vdoveckého důchodu o 1 935 Kč a u sirotčího důchodu o 1 548 Kč měsíčně.
2. DOPLACENÍ DOB STUDIÍ PO ROCE 2009
Vzhledem k faktu, že pan Šimon studoval i po roce 2009, podle zákona o důchodovém pojištění se mu od 1.1.2010 studia do doby důchodového pojištění nepočítají. Ale existuje možnost si tuto dobu doplatit formou dobrovolného důchodového pojištění. V jeho případě bylo spočítáno, že pokud doplatí alespoň 3 měsíce nezapočteného studia, zvýší se jeho starobní důchod o dalších 257 Kč měsíčně. Náklady vynaložené na dobrovolné důchodové pojištění by se mu vrátily za 2 roky a 5 měsíců pobírání vyššího starobního důchodu.
3. NEEVIDOVANÁ DOBA PO STUDIÍCH
Po doplnění dob studií jsme dále zjistili, že mezi jejich ukončením a zahájením zaměstnání má pan Šimon u ČSSZ neevidovanou dobu v délce cca 3 let. Tato neevidovaná doba rovněž nebyla v Přehledu dob důchodového pojištění, a pro pana Šimona byla nemilým překvapením. Výrazně totiž snižuje nejen jeho řádný starobní důchod, ale především potenciální invalidní a pozůstalostní důchody. Proč tomu tak je si můžete přečíst v článku uvedeném na našem blogu: https://ceskapenze.cz/zamestnanec/dejte-si-vcas-do-poradku-evidenci-u-cssz-zvlaste-pokud-jste-zivitelem-rodiny-vase-rodina-by-mohla-zbytecne-prijit-o-statisice-korun-od-statu
Pokud se mu tedy podaří doložit tuto neevidovanou dobu jako zaměstnání, dojde k dalšímu zvýšení jeho starobního důchodu o 2 265 Kč měsíčně. Současně se zvýší také potenciální invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně o 3 809 Kč měsíčně. Doplnění chybějící doby bude mít také pozitivní vliv na pozůstalostní důchody, kokrétně vdovský důchod se zvýší o dalších 1 905 Kč měsíčně a sirotčí důchod o 1 523 Kč měsíčně.
Závěr
Ačkoliv je panu Šimonovi 34 let, vyplatilo se mu zabývat se stavem svému důchodového zabezpečení a stavem evidence u ČSSZ již nyní. Jeho největším problémem jsou jednoznačně neevidované doby u ČSSZ. Starobní důchod se může zdát být daleko, ale jako manžel a otec ví, že důchodové zabezpečení není jen o starobním důchodu, ale také o důchodech, které se týkají produktivní části života a které mohou mít zásadní vliv na životní úroveň rodiny v případě jeho invalidity nebo úmrtí.
Pokud se mu podaří doplnit všechny chybějící údaje, pak přínosy pro něj budou velmi významné a hlavně bude vědět, že nenechal nic náhodě a pro svou rodinu udělal v této oblasti maximum. Starobní důchod se mu zvýší o 4 564 Kč/měs., což za 20 let pobírání důchodu to již dnes znamená o 1 095 360 Kč více peněz na život v penzi. Invalidní důchod 3.stupně se zvýšil dokonce o 7 679 Kč/měs. Pokud by se pan Šimon stal nyní trvale invalidním, invalidní důchod by mu byl vyplácen až do jeho 65 let. Za těchto 32 let by to dělalo 2 948 736 Kč navíc do rodinného rozpočtu. Dát si věci do pořádku bude mít také pozitivní důchod na potenciální vdovský důchod manželky, který bude o 3 840 Kč měsíčně vyšší a důchod sirotčí se navýší o 3 071 Kč měsíčně.
Investice ve výši 4 770 Kč do zpracování Auditu jeho státního důchodového zabezpečení (Základní audit + modul č.1) se mu tak vrátí během prvního měsíce, kdy začne pobírat starobní důchod. A to nepočítáme se situacemi, kdy by došlo k invaliditě nebo úmrtí.
Svůj Audit státního důchodového zabezpečení si můžete objednat ZDE.